En Doğru Yağmurluk Trençkot Seçmenin Rehberi

En Doğru Yağmurluk Trençkot Seçmenin Rehberi

Yağmurluk ve Trençkotlar Hangi Kumaşlardan Yapılır?

Yağmurluk ve trençkotlar su geçirmez (waterproof) ve suya dayanıklı (water-resistant)  kumaşlar kullanılarak tasarlanır. Suya dayanıklı kumaşlar, dayanıklı bir su itici madde ile kaplanır. Naylon ve polyester gibi kumaşlar bu yöntemle suya dayanıklı hale getirilir. Ancak %100 su geçirmez özelliğe sahip olmadıklarından dolayı sadece bir süreliğine ıslanmaktan korurlar. Su geçirmez kumaşlar ise sürekli ve ağır yağışa karşı %100 koruma sağlar. GORE-TEX, eVent, Hyvent ve DryQ gibi teknolojilere sahip kumaşlar su geçirmezdir. Tüm trençkot ve yağmurluk modellerine DWR denilen ve sprey şeklinde uygulanan kaplama kullanılır. Bu madde dış kumaşı kaplar ve su damlacıklarının kumaşa nüfus etmesini engeller. Ürün etiketlerine bakarak sizin için uygun yağmurluk ve trençkot modelini bulabilirsiniz.

Hangi Aktivite İçin Hangi Yağmurluk ya da Trençkotu Seçmelisiniz?

Yağmurluk ya da trençkot seçiminde en önemli nokta kullanmayı planladığınız aktivitedir. Çocukları okula bırakıp bazı işleri yürütürken giymek için temel bir yağmurluk mu arıyorsunuz yoksa daha teknik bir şey mi arıyorsunuz? Doğa yürüyüşünüzün başında giyebileceğiniz, daha sonra zirvenin zirvesine ulaştıktan sonra paketinizde istifleyebileceğiniz, paketlenebilir bir yağmurluk mu istiyorsunuz? Bu sorulara doğru cevap verebilmek için ürünlerin kaç katmandan oluştuğunu bilmelisiniz. Trençkot ve yağmurlukta üç farklı yapı tipi vardır; 2 katmanlı, 2.5 katmanlı ve 3 katmanlı. 2 katmanlı yağmurluk genellikle orta fiyatlıdır ve seyahat yağmurluklarında yaygın olarak kullanılır. Bu modeller genellikle kolluk çukurları gibi koltuk altı havalandırmaya sahip değildir, bu yüzden yüksek yoğunluklu aktiviteler için ideal değildir. 2.5-katmanlı yağmurluklar, havalandırma için kol altı fermuarlarla donatılmıştır ve kullanıcının terlemesinin gerektiği yüksek yoğunluklu aktiviteler için uygundur. Bu ceketler genellikle 3 katmanlı ceketlere göre daha hafif ve paketlenebilir. Doğa yürüyüşlerine meraklısıysanız 2.5 kat yağmurluklar harika bir seçenektir. Üç katmanlı yağmurluklar en pahalı modellerdir. Bu ceketler genellikle en kötü koşullara dayanacak şekilde imal edildiğinden daha ağır ve daha dayanıklıdır. Genelde GORE-TEX ile yapılmış olsa da, 3 katmanlı ceketlerde Vent, Hyvent ve DryQ gibi teknolojiler kullanılarak da üretilir. Eğer radikal saatler geçiren, en zorlu öğelerde adrenalini kovalayan aktif bir bireyseniz, kendinize bir iyilik yapın ve maceralarınız kadar cömert bir 3 katlı yağmurluk tercih edin.

İyi Bir Yağmurluk ve Trençkotta Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bayanlar için yağmura dayanıklı trençkot modelleri arasından seçim yaparken ürünün dayanıklılığı, ceplerinin fonksiyonel kullanımı, renkleri ve kapüşonu gibi teknik özellikleri göz önüne alınır. Yağmurlu ve ekstra soğuk günlerde kullanılan trençkot görünümlü yağmurluk modelinin şapka kısmının büyük olması bisiklet ya da motosiklet başlığını kapatacak genişliğe sahip olmalıdır.  Böylece yaptığınız aktiviteye daha kolay adapte olabilirsiniz. Yeni bir yağmurluk için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir özellik, eğer varsa ceplerin sayısı ve yerleştirilmesidir. Eğer doğa sporlarına uygun bir model arıyorsanız cep sayısının fazla ve fermuarlı olması önemlidir. Sadece günlük kullanım için bir yağmurluk arıyorsanız, cep sayısının çok da önemi yoktur. Bedeninize tam oturması ve sizi hafif yağmurlardan koruması yeterlidir. Fermuarlı koltuk altı havalandırma delikleriyle donatılmış modeller, mükemmel havalandırma sağlar ve orta ile yüksek yoğunluklu aktivitelere katılmayı planlıyorsanız idealdir. Bu havalandırıcılar, vücut sıcaklığının yükseleceği yorucu faaliyetler sırasında daha iyi hava sirkülasyonu sağlar.

Etiketler: trençkot, yağmurluk
Ocak 15, 2019
Listeye dön